תביעת אבהות

"זכות יסוד כבוד האדם כוללת את רצונו של קטין כילוד אנוש לדעת את מוצאו, כדי לשמור על זכויותיו הקנייניות, המשפחתיות והאנושיות"

ע"א 5942/92 הנשיא שמגר

תביעת אבהות הינה תביעה הצהרתית שמטרתה לקבוע את זהות האב. באילו מקרים ניתן להגיש תביעת אבהות? כאשר אם הילד איננה מכירה באבהות של האב הביולוגי. כמו כן, ניתן להגיש תביעה זו במקרים בהם האב הביולוגי לא מכיר בקיומו של הילד או כשעולה החשש בקרב הצדדים מיהו אביו הביולוגי של הילד. תביעת אבהות רשאי להגיש כל אחד מהצדדים או הילד באמצעות אפוטרופוס לדין שמינה ביהמ"ש. החוק שמסדיר את הנושא הינו חוק מידע גנטי, תשס"א-2000 אשר קובע בסעיף 3(ד): "לא תיערך בדיקה גנטית להורות אלא לפי צו של בית המשפט לענייני משפחה".

להגיש תביעת אבהות

הצורך להכיר ולגדול עם דמות אם ואב היא משמעותית ומכרעת להתפתחות הילד. לפני שנים הנטיה היתה לחשוב כי ילדים זקוקים לאימם בלבד. בשנים האחרונות, כבר ברור לכולם נוכח מחקרים רבים שנעשו בנושא, כי חשיבות דמות אב לילדים היא עצומה ותורמת רבות להתפתחות הילד. עם זאת, לעיתים קרובות מדי ילדים רבים חיים את חייהם מבלי שהם יודעים מיהו אביהם הביולוגי. הרי מדובר בזכות בסיסית. בהתאם, במקרים בהם יש צורך לברר את זהותו של האב ו/או כשאין הסכמה מצד האב/האם להכיר בילד – עולה הצורך להגיש תביעת אבהות.

בהתאם לכך, יפנו הצדדים לביצוע בדיקת רקמות ותילקח דגימת DNA אשר תאשש או תשלול את ההורות. במקרים בהם הגבר מסרב לביצוע בדיקת הרקמות, הדבר יכול לשמש נגדו כראיה.

ככל ותוצאות הבדיקה מעידות כי הגבר אכן האב הביולוגי של הילד יש לכך השלכות רבות; השלכות הכוללות, למשל את תשלום דמי המזונות, קביעת זמני שהות עם הילד, קבלת החלטות משותפות בגל הקשור לחינוכו ולגידולו וכיוצ"ב.

חשוב לציין, כי ייתכנו מצבים בהם בתי המשפט לא ייאשרו עריכת בדיקה רקמות, אף כשהבקשה מוגשת בהסכמת הצדדים וזאת כאשר יש חשש כי הדבר יפגע במעמדו של הקטין אשר יוכתר כ"ממזר". במקרים שכאלה, בתי משפט מעדיפים את "טובת הילד" על פני שאלת זהות האב הביולוגי.

כך או כך, חשוב לקבל ייצוג משפטי מקצועי לאורך כל שלב בהליך. כך, ניתן יהיה להגיב כראוי לכל התנגדות או בעיה אחרת אשר יכולה לעלות.

ההלכה הפסוקה קובעת במפורש כי על בית המשפט לעשות את כל הנדרש על מנת לחסוך מקטין את הסיכונים והנזקים שהסבירות להתקיימותם בכך שאביו לא יהיה קיים בעולמו, עולים על כל חשש מנזק אחר (תמ"ש 3888-03-11 פסקה 39).

תביעה אבהות

באילו מקרים ניתן להגיש תביעת אבהות? 

כאשר אם הילד איננה מכירה באבהות של האב הביולוגי. כמו כן, ניתן להגיש תביעה זו במקרים בהם האב הביולוגי לא מכיר בקיומו של הילד. כך או כך, כדי לקבל את הייעוץ, הליווי והטיפול המשפטי המקצועי ביותר.

תביעת אבהות – סוגיה משפטית ורגשית מורכבת

הגשתה של תביעת האבהות היא מורכבת – הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הרגשי. בהתאם, כדי לקבל מענה מקצועי ומקיף בסוגיה זו, כל שעליכם לעשות הוא ליצור קשר עם עו"ד ומגשרת הילה וינטרוב – מומחית בתביעות מסוג זה.

סגירת תפריט

לייעוץ משפטי השאירו פרטים:

או התקשרו לתיאום פגישה:

דילוג לתוכן