הגדלת מזונות הינו הליך התדיינות הנערך כאשר כבר קיים הסכם מהעבר או לחלופין קיים פסק דין בין הצדדים בעניין דמי המזונות. כידוע, הסכמי גירושין כוללים סעיף המתייחס ספציפי המתייחס לפסיקת דמי המזונות החודשיים עבור הילדים (וכך גם לגבי פסקי דין של בתי המשפט). יחד עם זאת, הנסיבות עלולות להשתנות ובמקרים מסוימים ניתן לבקש לפנות לבית המשפט או לבית הדין הרבני בבקשה לפתוח את ההסכם מחדש ולדון על בסעיף המזונות. כמובן שההמלצה היא קודם כל לנסות להידבר עם הצד השני במטרה להגיע להסכמות אולם לרוב אין הסכמה ואז יש לפתוח בהליך משפטי. עורכת דין הילה וינטרוב מתמחה בענייני משפחה ובתביעות הגדלת מזונות.

הגדלת מזונות – איך מתבצע ההליך?

תביעת הגדלת מזונות מוגשת על הורה של הקטין אשר מקבל לידיו כל חודש את דמי המזונות. לרוב, זו האם. התחשיב הקודם של דמי המזונות אם בהסכם ואם בפסק דין נעשה על פי שקלולים שונים כמו: גובה ההשתכרות של כל צד, גיל הילדים, מספרם וצרכיהם ושיקולים אחרים. עם זאת, כשם שהחיים הם דינאמיים כך גם דמי המזונות יכולים להשתנות עקב שינויים שהתקיימו או קרו שלא ניתן היה לצפותם מראש.

שינויים מהותיים

שינויים מהותיים יכולים להיות כאשר צרכי הקטין גדלו משמעותית מסיבות כלשהן שלא היו ידועות בעת מתן פסק הדין. אלו יכולים להיות סיבות בריאותיות, טיפולים פסיכולוגיים נדרשים, שינוי לרעה במצבו הכלכלי של ההורה שמקבל מזונות ולהיפך שינוי לטובה במצבו הכלכלי של ההורה המשלם את דמי המזונות ואף שינוי בזמני השהות. כך, הפסיקה קבעה כי אי עמידה של אחד ההורים בזמני השהות שנקבעו מצדיקה פתיחה מחדש של דמי המזונות והגדלתם רק בשל כך ולהיפך- במספר פסיקות כאשר הצדדים הרחיבו את זמני השהות (של ההורה המשלם מזונות עם הקטין) דמי המזונות הופחתו. יש צורך להוכיח כי השינוי הינו בלתי צפוי ובנוסף וכן לשכנע את בית המשפט שאי הגדלת דמי המזונות יגרום לעוול לקטין.

טענה לטעות בפסיקת דמי המזונות

ישנם מקרים בהם אחד מהצדדים טוען כי בעת קביעת דמי המזונות לא נעשתה בדיקה מקיפה לעניין צרכי הקטין ותנאי ההסכם. טענה זו חלשה באופו יחסי, שכן ההנחה כי כאשר אדם חותם על הסכם ומאשר אותו בביהמ"ש מבין את כל תנאי ההסכם וכי היתה בפניו האפשרות לפנות לעורך דין מתאים וממילא יש הנחה בסיסית לדמי מזונות מינימאליים אלא אם כן התגלה דבר נוסף שלא היה ידוע בעת חתימת ההסכם או מתן פסק הדין ואז התמונה משתנה. מבחינה סטטיסטית קשה לבטל הסכמי גירושין ורק במקרים בודדים בתי המשפט נטו להתערב. עם זאת, בסעיפי המשמורת ודמי המזונות ישנם פסק דין רבים בהם הסכמים או פסקי דין קודמים בעניינם של הצדדים נפתחו מחדש שכן ההנחה היא כי משמורת ילדים (וזמני השהות) וכן מזונותיהם יכולים להשתנות. חשוב להבין כי מדובר בשני נושאים השלובים האחד בשני. כך שלזמני השהות יש השפעה רבה על גובה דמי המזונות המשולמים לקטין.

עורכת דין מקצועית

עורכת דין הילה וינטרוב תלווה אתכם במקצועיות ובמומחיות. תחילה תוגש בקשה ליישוב סכסוך וייעשה ניסיון למו"מ וככל והניסיון לא יצלח תפנה במקרים המתאימים בתביעה להגדלת מזונות בבי המשפט או בבית הדין הרבני בהתאם לנסיבותה העניין.

 

עורכת דין לגירושין הילה וינטרוב

השאירו עכשיו פרטים בטופס:

עו"ד לגירושין וענייני משפחה הילה וינטרוב

אשמח לעמוד לרשותך ולספק יעוץ משפטי מותאם אישית, ניתן להשאיר פרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם.

*המידע המופיע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא וכל שימוש במידע הינו באחריות הקורא בלבד.

אהבתם? שתפו הלאה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

לייעוץ משפטי השאירו פרטים:

דילוג לתוכן