הפחתת מזונות

הפחתת מזונות ילדים

תביעה להפחתת מזונות תתקבל כאשר יתקיים שינוי נסיבות. ככלל, נושאי מזונות ומשמורת תמיד פתוחים בפני בית משפט ככל והשתנו הנסיבות. בעבר, כדי להפחית בדמי המזונות היה צורך להוכיח שינוי נסיבות "מהותי", כזה היורד לשורש העניין. כיום, בעקבות הלכת העליון בבע"מ 919/15, ישנה הקלה בדרישת הרף הראייתי אותו יש להוכיח, כך ששינוי הנסיבות אינו חייב להיות "מהותי", אולם אין אחידות בדעות השופטים, טרם נתקבלה פסיקה מנחה מבימ"ש עליון ומכך ישנן מחלוקות בפסיקה בדבר הנטל הראייתי הדרוש. האב נושא בחובתו לשאת במזונות ילדיו; חובת מזונות הקבועה בהלכה. בהתאם, בעת עריכת הסכם הגירושין, נקבעים דמי המזונות אותם ישלם האב מדי חודש בחודשו – לאחר שהסכם הגירושין יכנס לתוקפו. גם בבית משפט נקבעים מזונות ילדים במסגרת פסק דין כולל. כיום, ישנה משמעות לעובדה כי דמי המזונות נקבעו בהסכם או לחלופין נכפו על הצדדים במסגרת פסק דין כולל על מנת להפחית בדמי המזונות, על האב להוכיח "שינוי נסיבות".

להגיש תביעה לצורך הפחתת מזונות

זוגות העומדים בפני הליך גירושין, מתמודדים עם מגוון קשיים ושאלות; דיונים העוסקים, בין היתר, בנושא דמי המזונות לילדים- זו אחת הסוגיות השנויות במחלוקות והמעוררות וויכוחים רבים בקרב הצדדים, קל וחומר נוכח מגמת השוויון השוררת כיום. בין אם נושא זה מוכרע בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, ראוי לשקול עניין זה בכובד ראש – מתוך מטרה לראות את טובתם של הילדים ולא רק היום אלא גם בעתיד. נדגיש כי דמי המזונות נקבעים בהתאם למספר פרמטרים – החל מצרכי הילדים כעת ובעתיד, זמני השהות של כל אחד מהצדדים עם הילדים ועד יכולת ההשתכרות של כל אחד מההורים.

הפחתת מזונות – מתי היא נדרשת?

הפחתת מזונות נדרשת בנסיבות מסוימות ונידונה בתביעות המוגשות לבית המשפט לענייני משפחה. דמי המזונות נקבעים באחת משתי דרכים: או בפסק דין של בית המשפט או במסגרת הסכם גירושין שקיבל תוקף משפטי ומשכך כל שינוי בו מחייב דיון מחדש בבית המשפט. דמי המזונות נקבעים על פי פרמטרים שונים ביניהם, גיל הקטין, צרכיו הנוכחיים והעתידיים, גובה ההשתכרות של ההורים, פוטנציאל השתכרות, רכוש שקיים בידי הצדדים, הוצאות שכירות וכדומה. במרבית המקרים, האב הוא שנושא במזונות ילדיו (למעט במקרים חריגים ביותר בהם האם משתכרת יותר מהאב ונקבע כי עליה להעביר תשלום מזונות לאב) וכאשר אינו עומד בנטל המזונות, במקרים מסוימים הוא יכול לפנות לביהמ"ש בבקשה להפחית בדמי המזונות. עורכת דין הילה וינטרוב מתמחה בהפחתת מזונות והצליחה להפחית לאבות רבים את דמי המזונות שנדרשו לשלם.

הפחתת מזונות – סיבות לפתוח בהליך?

הפחתת מזונות הינו הליך שבו מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה. הסיבה העיקרית לכך היא שאין חוקים ברורים בנושא (כך שהנושא הוא יציר פסיקה שמשתנה לעיתים קרובות) והנושא ככלל נמצא בשלב של התהוות. כלומר: יש תקדימים משפטיים אבל הם נוגעים למקרים ספציפיים. רק עו"ד מנוסה ידע לבחון האם המקרה מתאים להפחתת המזונות בהתאם לשאלות ששואלים השופטים בבתי המשפט. חשוב להבין, כי לשופטים יש שיקול דעת רחב, לא ומדובר בנושא רגיש כך שכל שופט יכול לקבוע על פי שיקוליו הוא (תוך התחשבות במספר פרמטרים וכן עליו לנמק את הכרעתו יש אומנם קווים מנחים ונוסחאות אך אין אחידות בין שופט אחד לאחר). חשוב להבין כי לא בכל מקרה יופחתו דמי המזונות, אלא רק במקרים המתאימים. לכן, כדי להצליח ולהפחית את דמי המזונות יש להוכיח "שינוי נסיבות". אם בעבר היה צורך להוכיח שינוי "מהותי" היום מדובר על "שינוי עובדתי". כלומר: יש לשכנע את בתי המשפט כי במקרה הספציפי יש שינוי כזה המצדיק פתיחה מחדש של דמי המזונות והפחתתם. לאורך זמן, דברים אכן משתנים אך לא תמיד בית משפט יסבור שיש הצדקה לשנות פסק דין קיים (יצוין, כי פסקי דין יותר קל לפתוח מאשר הסכמים אשר קיבלו תוקף של פסק דין נוכח ההנחה ש"הסכמים יש לכבד"). צריך לזכור, כי מנגד עומדת טובתו של הילד ובית המשפט חייב להיות משוכנע שצמצום בדמי מזונות לא יפגע בו. זהי מהות נושא המזונות והשיקולים לגבי תלות הילד בהם עומדים במרכז הדיון, אך לאחרונה בהחלט קיימת מגמה של בדיקת מצבם הכלכלי של הצדדים עצמם בתחילת החודש לאחר תשלום דמי המזונות כלומר יש התחשבות גם בהורים ולא רק חשיבה באופן מוחלט אך ורק על הקטין.

התהליך

אדם שמבקש להפחית את דמי המזונות צריך להגיע לפגישה עם עורך הדין יחד עם פסק הדין או ההסכם שבו התחייב על דמי המזונות. לאחר שעורך הדין יקבל את החומר וככל וישתכנע שאכן יש אמת בצדקת המבקש, יהיה צורך בהבאת מסמכים נדרשים להוכחת צדקת הטיעון. עלולים להיות מקרים בהם לא יהא זה כדאי להגיש את התביעה נוכח הסיכוי הסביר שהיא תידחה. לכן- הכל תלוי נסיבות.

הפחתת מזונות ע"י עורכת דין בעלת מוניטין

מומלץ לפנות לעורכת הדין הילה וינטרוב אשר בעבר כבר הגיעה להישגים בתחום הפחתת מזונות. עו"ד וינטרוב בעלת ניסיון של שנים בתחום ותדע לייצג כל לקוח ולקוח בהתאם לנסיבות חייו, תוך בחינת כל הפרמטרים שבתי המשפט בודקים ובכך להביא לסיכויי תביעה טובים. עו"ד וינטרוב פועלת במקצועיות רבה תוך מתן יחס אישי לכל לקוח.

לפגישת ייעוץ בנושא הפחחת מזונות מוזמנים לפנות לעו"ד וינטרוב.

עורך דין הפחתת מזונות

עם זאת, נדגיש כי לעיתים קרובות לא ניתן לצפות במדויק את העתיד, וייתכנו מקרים בהם יעלה הצורך בהפחתת המזונות. יצוין, כי נוכח העובדה, שבחיינו מתחוללים שינויים רבים, נושא מזונות הילדים תמיד פתוח להתדיינות מחודשות בהתאם לנסיבות המקרה. מעוניינים להגיש תביעה להפחתה בדמי המזונות? נדגיש כי בתי המשפט, כיום, מתייחסים לתביעות מסוג זה בכובד ראש. כמו כן, אין הם פוסלים על הסף את האפשרות להפחית את דמי המזונות הילדים – גם לאחר שניתן פסק דין. עו"ד הילה וינטרוב יחד עם עו"ד מתת פלסנר הביאו ליצירת תקדים בתחום- כך שבתיק אותו ניהלו, נקבע לראשונה בפסק דין של בית המשפט לענייני משפחה כי ניתן לפתוח מחדש הסכמים שקיבלו תוקף של פסק דין בטרם התקבלה ההלכה החדשה במקרים המתאימים וכי שינוי ההלכה כשלעצמה יכולה להוות שינוי נסיבות. אין זה סוף פסוק, שכן ישנם שופטים שלא מסכימים עם גישה זו וסבורים אחרת- כי אין לפתוח הסכם שהסתיים לפני ההלכה החדשה נוכח העיקרון לפיו יש לכבד חוזים וכן החשש ליתן פתח לתביעות רבות בצירוף עמדתו של היועמ"ש אשר סבור כי הלכת העליון לשינוי נטל המזונות לא תחול רטרואקטיבית על כל הליכי המזונות שהסתיימו. כך או כך, אין אמירה ברורה בעניין וכל תביעה נבחנת בקפידה ותלוית נסיבות.

בהתאם, בבואכם להגיש תביעה לצורך הפחתת דמי המזונות, חשוב ביותר לבצע זאת תוך סיועו של עורך דין המתמחה בתחום דיני משפחה בכלל ובהפחתת מזונות בפרט.

הפחתת מזונות – ייעוץ משפטי מהמעלה הראשונה

מעוניינים להגיש תביעה להוריד את גובה המזונות? רצוי לבצע זאת באמצעות הליווי המשפטי המקצועי ביותר; מענה אותו מציעה עו"ד ומגשרת  שצברה ניסיון במגוון תיקים בתחום הפחתת המזונות ואף היתה שותפה לפסיקה חשובה בתחום שאומנם אינה מחייבת אולם היא מתווה דרך. לכל שאלה, פנייה והתייעצות מוזמנים ליצור קשר.

 

הפחתת דמי מזונות

גובה דמי המזונות עבור הילדים מהווה סוגיה רגישה במיוחד. מצד אחד ישנה האחריות ההורית לילדים, גם כשהתא המשפחתי התפרק וגם אם הילדים שוהים חלק ניכר מהזמן עם ההורה האחר. מהצד השני קיים הרצון והקושי לבנות חיים חדשים לאחר הגירושין, כשבין השאר נדרשים לשם כך משאבים כלכליים. גם הערכאות השיפוטיות מודעות לבעיה הנ"ל ובהתאם כל בקשת הפחתת מזונות נבחנת בקפידה על סמך שיקולים רבים. על-מנת למקסם את סיכויי קבלת הבקשה מומלץ להיעזר בידע המקצועי רחב ההיקף ובניסיון הרב שצברה עו"ד הילה וינטרוב, בתביעות שהגישה עבור לקוחותייה (ואף הצליחה) להפחתת מזונות וכן בתביעות להגדלת המזונות.

באילו מקרים ניתן לבקש הפחתת מזונות?

* שינוי מהותי בהכנסות ההורה – ירידה משמעותית בהכנסות ההורה, באופן קבוע, עשויה להיחשב ע"י בית המשפט כשינוי מהותי בנסיבות ועל כן להוביל לאישור בקשת הפחתת מזונות. בפרט כך הדבר במקרים שבהם ההורה חלילה נפגע בתאונה, חלה, פוטר מעבודתו וכו'.

* שינוי מהותי בזמני השהות – מאז פסיקת ביהמ"ש העליון בתיק בע"מ 915/15 זמני השהות עם הילדים הם אחד השיקולים הנלקחים בחשבון לצורך קביעת גובה המזונות. בהתאם מצב שבו למשל הילד עובר לחיות עם האב במשך מחצית מימי השבוע לאחר שקודם לכן ביקר אותו רק פעם או פעמיים בשבוע עשוי להוביל להפחתת המזונות ובמקרים מסוימים לביטולם.

* ניכור מצד הילד כלפי ההורה – ישנם תקדימים משפטיים לפיהם אם נער או נערה מסרבים לשמור על קשר עם ההורה, המזונות שמשולמים להם מופחתים ואף מבוטלים.

בקשה להפחתת מזונות – טיפול מסור ומחויב בכל בקשה

עו"ד הילה וינטרוב, מתייחסת לפעילות המקצועית שלה, כבעלת משרד בוטיק שעוסק בתחום המעמד האישי שליחות. בהתאם היא שמה לעצמה כמטרה את הבטחת המשך החיים בצורה הטובה ביותר ללקוחותיה שהגיעו לנקודת קצה, והגשת תביעה להפחתת מזונות היא דוגמה טובה לכך. עו"ד וינטרוב מטפלת במסירות ומתוך מחויבות מלאה ללקוח או ללקוחה בכל מקרה שכזה, ומאפיין נוסף של ההתנהלות הוא יושרה מוחלטת – כך שרק תביעה שיש היתכנות אמיתית לקבלה תוגש לערכאה המשפטית. השילוב בין יחס אישי חם לבין קפדנות מקצועית, ובין שני אלה לבין הניסיון הרב שצברה, מובילים לתוצאות מיטביות.


לחצו והשאירו פרטים בטופס לתיאום פגישה עם עו"ד הילה וינטרוב

הפחתת מזונות
עורך דין להפחתת מזונות - הילה וינטרוב עורכת דין
תוכן עניינים
עורכת דין לגירושין הילה וינטרוב

השאירו עכשיו פרטים בטופס:

עו"ד לגירושין וענייני משפחה הילה וינטרוב

אשמח לעמוד לרשותך ולספק יעוץ משפטי מותאם אישית, ניתן להשאיר פרטים בטופס ואחזור אליך בהקדם.

*המידע המופיע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא וכל שימוש במידע הינו באחריות הקורא בלבד.

אהבתם? שתפו הלאה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

לייעוץ משפטי השאירו פרטים:

דילוג לתוכן