עורך דין הסכם ממון

רק אל תגידו: "לי זה לא יקרה". "אני לא כמו כולם". "אני לא צריך הסכם", "אם נחתום על הסכם נתחיל ברגל שמאל", "אני סומך עליה/עליו". "זה לא רומנטי". לא ניתן לדעת מה צופה העתיד, ומשכך היום יותר ויותר בני זוג חותמים על הסכמי ממון במטרה ליצור וודאות לגבי עתידם. ככל ויש פער כזה או אחר בין הצדדים, מומלץ ביותר לחתום על הסכם.

הסכם ממון הינו אחד ההסכמים החשובים ביותר שכן הוא מסדיר את אופן חלוקות הרכוש שצברו הצדדים במועד הפרידה, אך לא רק. כך, במסגרת ההסכם וככל ועסקינן בהסכם לאחר הנישואין, ניתן להתייחס לכל ההיבטים הקשורים בניהול מערכת היחסים הזוגית כמו למשל: מזונות ילדים, משמורת, ענייני חינוך והוראות להמשך הדרך. במרבית המקרים, מדובר בהסכם טרום נישואין שמתייחס בעיקר לחלוקת כספים ורכוש.

עריכת הסכם ממון בין בני זוג הינו שלב משמעותי ומכריע ביותר. אכן, זוגיות תומכת ואוהבת הינה מצרך נדיר – וכאשר אנו מוצאים אותה, עלינו לתפוס אותה בשתי ידיים. עם זאת, אין זה אומר שעליה לטשטש את הראייה והמבט המפוכח שלנו, להיפך. במילים אחרות, וכדי ליצור תיאום ציפיות בין הצדדים ולהביא לוודאות משפטית בחייהם, יש לערוך במקרה הצורך, הסכם ממון, מקיף והוגן.

החוקחוק יחסי ממון בין בני-זוג, תשל"ג (1973), מסדיר את היחסים הרכושיים שיחולו בין בני זוג במקרה של גירושין או פטירה. החוק חל על כל הזוגות שנישאו לאחר 1.1.74. בהתאם לחוק, במועד פקיעת הנישואין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שווים של כלל הנכסים אשר בני הזוג צברו במהלך חייהם המשותפים תחת קורת גג אחת כמו נכסים, חסכונות, פנסיות וכיוצ"ב. למעשה מדובר באיזון משאבים של הצדדים וחלוקה שוויונית במועד הפרידה.

ככל ויש כוונה לחלק את הרכוש שלא בצורה שוויונית במועד הפרידה, ניתן להתנות על החוק, ולשם כך יש לערוך הסכם ממון שהינו הדרך היחידה להסדיר את חלוקת הרכוש באופן שונה מזה הקבוע בחוק. ההסכם הינו צופה פני עתיד.

הסדרי ראיה מקובלים

תפקידו של עורך דין הסכם ממון הינו משמעותי ביותר. אכן, חשלק בלתי נפרד מזוגיות אוהבת היא הרומנטיקה – ודיונים כספיים מנפצים את התמונה האופטימית. עם זאת, חשוב ביותר להיות מפוכחים ולחשוב גם על היום שאחרי, במיוחד כאשר אתם בוחרים להתחתן או לקבל הכרה כידועים בציבור. החל מנדל"ן, ירושות, קצבאות והיבטים פיננסיים אחרים – כדי להסדיר עניינים.

עורך דין הסכם ממון: לפעול בשיקול דעת

רבים מאתנו מחזיקים בשאיפות שונות. החל מרכישת השכלה גבוהה ועד מציאת עבודה יוקרתית ויציבה – אנו משקיעים רבות בבניית עתיד מרשים, נוח ובטוח. במקביל לכל זאת, חשוב לא פחות ויש שיגידו אף יותר להשקיע בבניית חיינו האישיים, כאשר חיפוש אחר פרטנר תומך להבאתם של ילדים לעולם הינו חלק משמעותי וחשוב ביותר בכך.

מצאתם בן או בת זוג תומכים? מתכננים להתחתן או להפוך לידועים בציבור? הקמת חיים משותפים הינו שלב מרגש ומסעיר – בכך אין כל ספק. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כי הרגשות האוהבים מערפלים מעט את הראייה המציאותית שלנו, ומונעים מאתנו להתנהל בהיגיון. במילים אחרות, זוגות רבים אינם לוקחים בחשבון את עריכת הסכם הממון – מתוך תמימות ואמונה בזוגיות שלהם וכן מתוך המחשבה כי הדבר לא "רומנטי" במיוחד ומהפחד חלילה לעורר כעס בקרב הצד השני.

עם זאת, מומלץ  לפקוח את העיניים ולפנות אל עורך דין המתמחה בהסכם ממון, על מנת שלא תצטערו על כך בעתיד. לאורך תהליך העבודה, יהיה עליכם לתאם ביניכם ציפיות בכל הנוגע למערכת היחסים שלכם, הכספים והרכוש שצברתם ולחלקם באופן הוגן וראוי. אין ספק, בזכות שיתוף פעולה מקצועי זה תוכלו לתכנן את העתיד שלכם על הצד הטוב ביותר וכמובן – למנוע מחלוקות.

עורך דין הסכם ממון : לערוך חוזה הוגן

מי מאתנו לא שואף לחיות בזוגיות תומכת? זהו האידאל, ללא כל ספק. עם זאת, כדי להתכונן לעתיד ולכל תרחיש פוטנציאלי, יש להתכונן כראוי ולנסח הסכם ממון. לשם ניסוח מאוזן, הוגן ומקיף.

עריכת הסכם ממון ידועים בציבור הינו צעד משמעותי ביותר. וזאת, בין היתר, לאור העובדה כי בניגוד לבני זוג אשר מתחתנים, במקרה של פרידה, על בני הזוג (כמו גם על זוגות שנישאו לפני 1.1.1974) חלה חזקת השיתוף. ובכך אף טמונה הסכנה. במצב זה, כל צד יוכל לטעון לזכויות הרכושיות שנצברו ע"י בן הזוג  – וייאלצו לספק ראיות כמובן לשם הוכחת טענותיו. לא כולם יודעים, אבל הסכנה של "ידועים בציבור" הינה כפולה. כך, לא רק שחזקת השיתוף חלה וחוק יחסי ממון אינו חל (כך שאין בהכרח חלוקה שוויונית) קיימת חוסר וודאות לגבי נכסים וכספים שנצברו, אלא שבמקרה ואחד הצדדים הלך לעולמו, וככל ואין הסכם ממון, במקרים רבים יתקיימו קרבות ירושה בין בן/ת הזוג שנותר בחיים לבין ילדיו של הידוע בציבור שהלך לעולמו. משכך ובהתאם, כדי שגם אתם תוכלו לקבוע מראש הסכם ממון ברור והוגן, ולהתחיל את חייכם כידועים בציבור נטולי כל דאגות לקראת היום שאחרי, מוזמנים לפנות אל עו"ד ומגשרת הילה וינטרוב. מומחית זו הינה חברה בלשכת עורכי הדין בישראל מאז שנת 2013. כמו כן, הינה בעלת ניסיון רב בתחום דיני המשפחה בכלל ובעריכת הסכמים בפרט.

הסכם ממון ידועים בציבור – לנסח הסכם מדויק ותקף

חיים משותפים וזוגיים מגיעים במגוון צורות ומסלולים. לצד אלו המחליטים להתחתן כדת משה וישראל ולעבור בפתחי דלת בית הדין הרבני, ישנם כיום יותר ויותר זוגות אשר בוחרים שלא לעשות כן או שאינם יכולים לעשות כן. החל מזוגות מעורבים, חסרי דת, כאלה שלא עברו תהליך גיור, בני אותו מין או אחרים – נדמה כי ההכרה בזוגיות שלהם בתור ידועים בציבור הינה ההגדרה הטובה ביותר. במקביל לכך, ישנם זוגות הבוחרים במסלול זה במודע. החל מזוגות אשר מבחינה מצפונית אינם מכירים בממסד הדתי בארץ ועד בני זוג שזהו עבורם פרק ב' – אין ספק כי נישואים שניים הם פחות מקובלים. בייחוד כאשר עומדת לנגד עיני הצדדים האפשרות להיחשב כידועים בציבור.

כך או כך, בבואכם לקבל הכרה בסטטוס הזוגי שלכם, חשוב ביותר לערוך הסכם ממון ידועים בציבור. במילים אחרות, כדי להסדיר את אופן חלוקת הרכוש שלכם במקרה בו הזוגיות תסתיים, על הצדדים לערוך הסכם מאוזן, הוגן ותקף שיתבצע בכתב – ייחתם על ידי הצדדים, ולא יהיה נתון לפרשנות .

כמו כן, כדי שמסמך זה יהיה מקצועי, ברור ולא נתון לפרשנויות רבות, רצוי לפנות אל עורך דין מומחה בדיני משפחה. כך, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי המסמך יהיה מדויק ומקיף.

הסכם ממון ידועים בציבור – לנסח את ההסכם כנדרש

עריכת הסכם ממון בין בני זוג הינו שלב משמעותי ומכריע ביותר. אכן, זוגיות תומכת ואוהבת הינה מצרך נדיר – וכאשר אנו מוצאים אותה, עלינו לתפוס אותה בשתי ידיים. עם זאת, אין זה אומר שעליה לטשטש את הראייה והמבט המפוכח שלנו, להיפך. במילים אחרות, וכדי ליצור תיאום ציפיות בין הצדדים ולהביא לוודאות משפטית בחייהם, יש לערוך במקרה הצורך, הסכם ממון, מקיף והוגן. .

הסכם ממון בין בני זוג: לערוך הסכם במקצועיות וברגישות

כיצד אתם מדמיינים את עתידכם? כל אחד רואה ומתכנן זאת אחרת, אך על היבט אחד אין כל וויכוח: מציאת פרטנר תומך ואוהב הינה מטרה חשובה ביותר. בהתאם, כאשר מגיע הרגע בו אנו וזוכים לקבל זאת – עלינו להעריך זאת. במקביל לכך, חשוב ביותר להביט קדימה עם מבט שקול ומפוכח ולהתכונן לכל תרחיש שהוא, אף כשבראשית הדרך זה לא כל-כך "רומנטי" עבור זוגות לחתום על הסכם ממון.

אכן, אין זו פעולה רומנטית ולעיתים יש חוסר נוחות וחילוקי דעות, עם זאת מומלץ ביותר לשקול את האפשרות הבאה: הסכם ממון בין בני זוג. בין אם אתם מתכננים להתחתן או שהנכם ידועים בציבור, הרי שלזוגיות זו במקרים רבים אתם מגיעים לאחר שצברתם רכוש – בנפרד או יחדיו. כך או כך, יש להגיע להסדר מדויק מבעוד מועד ולהסדיר את כלל העניינים – ובהתאם לרכוש אותו תרכשו בעתיד ולאורך הנישואין.

בהתאם, כדי לערוך הסכם מקצועי לפני הנישואים, חשוב ביותר לפנות אל עורך דין מומחה בעל הכשרה בגישור. כך, ניתן יהיה להגיע להבנות ולאשר את ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה או בפני נוטריון על מנת שיינתן להסכם תוקף מחייב. חשוב לציין, כי אין זה מספיק לחתום על ההסכם, ויש חובה לאשרו שאחרת יראו בהסכם תוקף חוזי בלבד.

הסכם ממון בין בני זוג – לתכנן את העתיד כראוי

חשיבותו של הסכם ממון היא רבה שכן היא מסייעת לנו לתכנן את העתיד היטב כראוי. את ההסכם יש לבנות בהתאם למספר היבטים מרכזיים – כולל הרכוש שנצבר עד למועד הנישואים, לאחר החתימה על ההסכם ולאורך הנישואים עצמם. ניתן אף להתייחס להיבטים נוספים הקשורים לילדים בהמשך. כך או כך, כדי לקבל מענה מקצועי בתחום זה, מומלץ לפנות אל עו"ד ומגשרת הילה וינטרוב.

סגירת תפריט

לייעוץ משפטי השאירו פרטים:

או התקשרו לתיאום פגישה:

דילוג לתוכן