הפחתת מזונות

תביעה להפחתת מזונות תתקבל כאשר יתקיים שינוי נסיבות. ככלל, נושאי מזונות ומשמורת תמיד פתוחים בפני בית משפט ככל והשתנו הנסיבות. בעבר, כדי להפחית בדמי המזונות היה צורך להוכיח שינוי נסיבות "מהותי", כזה היורד לשורש העניין. כיום, בעקבות הלכת העליון בבע"מ 919/15, ישנה הקלה בדרישת הרף הראייתי אותו יש להוכיח, כך ששינוי הנסיבות אינו חייב להיות "מהותי", אולם אין אחידות בדעות השופטים, טרם נתקבלה פסיקה מנחה מבימ"ש עליון ומכך ישנן מחלוקות בפסיקה בדבר הנטל הראייתי הדרוש. האב נושא בחובתו לשאת במזונות ילדיו; חובת מזונות הקבועה בהלכה. בהתאם, בעת עריכת הסכם הגירושין, נקבעים דמי המזונות אותם ישלם האב מדי חודש בחודשו – לאחר שהסכם הגירושין יכנס לתוקפו. גם בבית משפט נקבעים מזונות ילדים במסגרת פסק דין כולל. כיום, ישנה משמעות לעובדה כי דמי המזונות נקבעו בהסכם או לחלופין נכפו על הצדדים במסגרת פסק דין כולל על מנת להפחית בדמי המזונות, על האב להוכיח "שינוי נסיבות".

 

להגיש תביעה לצורך הפחתת מזונות

זוגות העומדים בפני הליך גירושין, מתמודדים עם מגוון קשיים ושאלות; דיונים העוסקים, בין היתר, בנושא דמי המזונות לילדים- זו אחת הסוגיות השנויות במחלוקות והמעוררות וויכוחים רבים בקרב הצדדים, קל וחומר נוכח מגמת השוויון השוררת כיום. בין אם נושא זה מוכרע בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, ראוי לשקול עניין זה בכובד ראש – מתוך מטרה לראות את טובתם של הילדים ולא רק היום אלא גם בעתיד. נדגיש כי דמי המזונות נקבעים בהתאם למספר פרמטרים – החל מצרכי הילדים כעת ובעתיד, זמני השהות של כל אחד מהצדדים עם הילדים ועד יכולת ההשתכרות של כל אחד מההורים.

עורך דין הפחתת מזונות

עם זאת, נדגיש כי לעיתים קרובות לא ניתן לצפות במדויק את העתיד, וייתכנו מקרים בהם יעלה הצורך בהפחתת המזונות. יצוין, כי נוכח העובדה, שבחיינו מתחוללים שינויים רבים, נושא מזונות הילדים תמיד פתוח להתדיינות מחודשות בהתאם לנסיבות המקרה. מעוניינים להגיש תביעה להפחתה בדמי המזונות? נדגיש כי בתי המשפט, כיום, מתייחסים לתביעות מסוג זה בכובד ראש. כמו כן, אין הם פוסלים על הסף את האפשרות להפחית את דמי המזונות הילדים – גם לאחר שניתן פסק דין. עו"ד הילה וינטרוב יחד עם עו"ד מתת פלסנר הביאו ליצירת תקדים בתחום- כך שבתיק אותו ניהלו, נקבע לראשונה בפסק דין של בית המשפט לענייני משפחה כי ניתן לפתוח מחדש הסכמים שקיבלו תוקף של פסק דין בטרם התקבלה ההלכה החדשה במקרים המתאימים וכי שינוי ההלכה כשלעצמה יכולה להוות שינוי נסיבות. אין זה סוף פסוק, שכן ישנם שופטים שלא מסכימים עם גישה זו וסבורים אחרת- כי אין לפתוח הסכם שהסתיים לפני ההלכה החדשה נוכח העיקרון לפיו יש לכבד חוזים וכן החשש ליתן פתח לתביעות רבות בצירוף עמדתו של היועמ"ש אשר סבור כי הלכת העליון לשינוי נטל המזונות לא תחול רטרואקטיבית על כל הליכי המזונות שהסתיימו. כך או כך, אין אמירה ברורה בעניין וכל תביעה נבחנת בקפידה ותלוית נסיבות.

בהתאם, בבואכם להגיש תביעה לצורך הפחתת דמי המזונות, חשוב ביותר לבצע זאת תוך סיועו של עורך דין המתמחה בתחום דיני משפחה בכלל ובהפחתת מזונות בפרט. 

הפחתת מזונות – ייעוץ משפטי מהמעלה הראשונה

מעוניינים להגיש תביעה להוריד את גובה המזונות? רצוי לבצע זאת באמצעות הליווי המשפטי המקצועי ביותר; מענה אותו מציעה עו"ד ומגשרת  שצברה ניסיון במגוון תיקים בתחום הפחתת המזונות ואף היתה שותפה לפסיקה חשובה בתחום שאומנם אינה מחייבת אולם היא מתווה דרך. לכל שאלה, פנייה והתייעצות מוזמנים ליצור קשר.

סגירת תפריט

לייעוץ משפטי השאירו פרטים:

או התקשרו לתיאום פגישה:

דילוג לתוכן