close
search
צור קשר
close

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם :

  רוצה לקבוע פגישה? אבל בזמן שנוח לך? בחר ביומן תאריך ושעה שנוחה לכך ופנויה ביומן שלי

  לתיאום פגישה ביומן

  "Nesting"- "ההורה המתחלף" בגירושין החדשים

  "אבל אמא חשבתי שיהיו לי שני בתים כשאת ואבא תיפרדו"

  לאנה ודן יש בית פרטי גדול ויפה עם כלב, משחקים לילדים, וציורים בכל רחבי הבית. על פניו נראה כי יש להם "בית אידיאלי". אבל אם מסתכלים טוב טוב, ניתן לראות לוח בכניסה לבית ובו ישנה חלוקת ימים מסודרת. הצדדים אומנם נמצאים שניהם בבית עם הילדים והילדים מתגוררים דרך קבע בבית, אולם בכל יום הורה אחר נמצא ומתגורר עימם, כך אנה ודן החליטו להיפרד, בדרך חיובית ומבלי לזעזע את חיי הילדים.

  מה זה "נסטינג"?

  מלשון "קינון". מדובר בהסדר של מעין "משמורת משותפת" וקביעת זמני שהות עם הילדים שמטרתה למזער את הנזקים הנגרמים לילדים בעת פרידה ולשמר את הבית המשותף כמקום בטוח ומוגן לילדים גם בעת פרידה. במקרים רבים מדובר בפתרון זמני ו"יצירתי" כשיש קשיים רגשיים לבית, כשחושבים על טובת הילדים בראש סדר העדיפויות, וכשיש מחלוקות ביחס למכירת הבית המשותף. כך, במקום שהילדים יאלצו לנוע בין שני בתים של האמא ושל האבא, הילדים נשארים באותו הבית, ומי שמתחלף הם ההורים עצמם אשר קובעים זמני שהות מוגדרים עם הילדים.

  יתרון נסטינג

  אני רואה בהסדר ה"נסטינג" יתרון גדול עבור הילדים. כך, שעה שממילא הם חווים משבר בעת פרידה/גירושין של הוריהם, המקום המרכזי "הבית" נותר והם חשים מוגנים ובכך נמנעת מהם התחושה של חוסר יציבות לפחות בתקופה הראשונה לאחר פרידת ההורים. כמו"כ, ניתן לראות בנסטינג כהסדר שחוסך בעלויות.

  ואם לא די בכך, הסדר הנסטינג מאפשר להורים לאסוף את ילדיהם ממוסדות החינוך/מחוגים/מחברים ולהביאם לביתם מבלי שיש חשש למפגש/חיכוך עם ההורה האחר. שכן לכל הורה ימים קבועים ומוסדרים מראש בהם הוא שוהה עם ילדיו. בנוסף, הילדים לא נדרשים לסוע בשעות אחה"צ לבית ההורה האחר ובכך טמון יתרון נוסף.

  למי נסטינג מתאים?

  אנשים נוטים לחשוב שנסטינג מתאים אך ורק לאנשים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה שכן בנוסף להחזקת הבית עליהם לשמר את חייהם הפרטיים ולשכור דירה בימים בהם הם לא שוהים עם הילדים.

  אני סבורה, שדווקא ניתן לצמצם עלויות שכן בכל מה שקשור לבית שבו נמצאים הילדים, הצדדים מתחלקים וכל צד יכול להשכיר יחידה קטנה במקום לשכור/לרכוש דירה גדולה עבור הילדים. אני סבורה, שבמקרים רבים "נסטינג" מקל על המתגרשים מבחינת הנטל הכלכלי. אך חשוב לקחת בחשבון, כי לא מדובר בפתרון קבע, אלא בפתרון זמני בלבד מעין "תקופת הסתגלות" למען טובת הילדים למשך מספר שנים לאחר הפרידה. כשנכנס לתמונה צד ג' למשל העניינים מתחילים להסתבך, ואז ייתכן והסדר הנסטינג פחות מתאים.

  תנאי הכרחי – כדי לקיים הסדר משמורת שבו הילדים נשארים באותו הבית והצדדים הם שמתחלפים שיטת הנסטינג מצריכה פתיחות, שיח, תקשורת טובה בין הצדדים ואמון.

  כמובן שכל מקרה צריך להיבדק בהתאם לנסיבות ופתרון שמתאים לזוג אחד אינו מתאים לזוג האחר. דבר אחד בטוח – המטרה היא טובה למזער את הנזקים שיגרמו לילדים בעקבות הליך הגירושין ולשים את טובתם מעל הכל.

  למידע נוסף פנו לעו"ד גירושין הילה וינטרוב שהינה מומחית בתחום.

  לחצו והשאירו פרטים בטופס לתיאום פגישה עם עו"ד הילה וינטרוב

  *המידע המופיע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא וכל שימוש במידע הינו באחריות הקורא בלבד.

  form-image

  לתיאום שיחת ייעוץ ראשונית

   דילוג לתוכן