close
search
צור קשר
close

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם :

  רוצה לקבוע פגישה? אבל בזמן שנוח לך? בחר ביומן תאריך ושעה שנוחה לכך ופנויה ביומן שלי

  לתיאום פגישה ביומן

  הליך גירושין

  הליכי גירושין אינם נדירים במדינת ישראל. משכך, מאמר זה יפרוס אור על הליך הגירושין, לרבות הדרכים האפשריות העומדות בפני בני הזוג, הערכאות הרלוונטיות ועוד. מוזמנים לקרוא.

  גירושין בישראל – פרקטיקה נפוצה

  רבים הם הזוגות הישראלים אשר בוחרים לסיים את הזוגיות ולפרק את חיי הנישואין. לראיה, הסטטיסטיקה מצביעה על כך שבעוד 40,000 זוגות מתחתנים בישראל מדי שנה, 11,000 מחליטים להתגרש. המספרים האמורים מובילים לצורך לשפוך אור אודות הליך הגירושין, שבמקרים רבים הינו קשה וסבוך.

  הערכאות השיפוטיות האפשריות

  הדין האישי במדינת ישראל, בניגוד למדינות רבות בעולם, הוא בהתאם לדין הדתי. משכך, בעוד במדינות אחרות הדין בענייני גירושין מסור לידיו של בית המשפט האזרחי בלבד, במדינת ישראל ישנן שתי ערכאות אשר יכולות לדון בנושא, הן בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה.

  אולם, בעוד הליך הגירושין עצמו מצוי בסמכות ייחודית של בית הדין הדתי בלבד, הנושאים הכרוכים, כלומר, נושאים שנלווים לנישואין, דוגמת חלוקת רכוש ומשמורת ילדים יכולים להיעשות הן על ידי הדין הדתי, והן על ידי הדין האזרחי בהתאם לערכאה שבה בחר התובע לפתוח בהליך.

  סוגי הגירושין הקיימים

  לגירושין פנים רבות, אך אנו נדון בשני הקטבים העיקריים לעניין זה. ראשית, קיימים אלו אשר מעוניינים לסיים את הליך הגירושין בצורה נעימה ומיטיבה, שאינה פוגעת במי מהצדדים ונועדה ליצירת יחסים טובים בהמשך, חוסכת בזמן ובעלויות רבות. מנגד, ישנם אלו אשר לא מצליחים להתגבר על הפערים ביניהם, והדבר מוביל להליך קשה וסבוך. משכך, ישנם מספר אפיקים לניהול ההליך.

  אפיק ראשון – הסכם גירושין

  על פי רוב, כאשר הצדדים יכולים לתקשר ולהגיע להסכמות בנועם ובדרכי שלום, מגיעים השניים לכדי הסכם גירושין. נציין כי יתכן שההסכם האמור התגבש גם לאחר הליך משפטי, אולם מצב זה יוביל להוצאות לא מבוטלות של הצדדים, הן בגין ההליך והן בגין הייצוג בערכאות.

  לשם יצירת הסכם גירושין, יש מומלץ לפנות לעו"ד גירושין אשר יערוך עבור הצדדים הסכם כולל. ככלל, מדובר על הליך קצר ומהיר, במסגרתו בני הזוג לשעבר מסכימים על מזונות הילדים, זמני שהות עימם, אופן חלוקת הרכוש, לרבות דירה ותכולתה, חסכונות, חובות ועוד. לאחר החתימה על הסכם הגירושין, פונים הצדדים בהסכמה לבית הדין הרבני בכדי להתגרש כשיש בידם הסכם כולל.

  הליך גירושין – במקרים פחות נעימים

  ככל שהצדדים לא הגיעו להסכמה לעניין הגירושין ולנושאים הנגזרים מפרידתם, ניתן לפתוח בהליך משפטי (לאחר פתיחה בהליך המקדמי יישוב סכסוך) באחת הערכאות שצוינו ולהגיש תביעת גירושין בביה"ד הרבני שלו כאמור, הסמכות הייחודית לדון בנושא הגירושין. לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך בביהמ"ש או בביה"ד הרבני, ובמקרה ובו הצדדים לא הגיעו להסכמות, הרי שבתום תק' הזמן בקצובה בחוק, על הצד התובע לפתוח בהליך המשפטי ולהגיש כתב תביעה, הפורט נתונים, דוגמת הסעדים המבוקשים ועילת הגירושין הרלוונטית.

  ישנן תביעות שונות ובין היתר – מזונות, חלוקת זמני שהות ומשמורת ילדים, חלוקת רכוש וכיוצ"ב. במקרים הללו יש לתת את הדעת למרוץ הערכאות. לאור העובדה שניתן להתדיין בשתי ערכאות שונות, המצב המשפטי כיום מוביל לכך שזה שהערכאה אליה הוגשה התביעה קודם, תהא הערכאה בה ידון הנושא, זאת למעט תביעות כתובה ותביעות גירושין שהן בסמכות הייחודית של ביה"ד הרבני.

  אז מהם המסמכים שיש להגיש במסגרת תביעת גירושין?

  ככל, בנוסף לנתונים שצוינו לעיל, בכל תביעה יש לצרף אסמכתאות להוכחת האמור בתביעה.עניין תביעת הגירושין, יש להוכיח "עילת גירושין" (ככל ואין הסכמה של שני הצדדים להתגרש) ולצרף נתונים שונים להוכחת האמור בכתב התביעה. בתביעת מזונות למשל יש לצרף מספר אסמכתאות, דוגמת תלושי שכר או נתוני הכנסה, תדפיסי חשבון בנק וכו' וכן הוכחת צרכי הילדים שיעגנו את דרישת המזונות. בתביעות רכוש יש לצרף ככל הניתן מסמכים הקשורים לרכוש – חשבונות בנק, נסח טאבו, פירוט זכויות סוציאליות וכו'. המטרה היא לצרף כמה שיותר מסמכים המעידים על נכונות האמור במסגרת התביעות המוגשות לערכאות השיפוטיות.

  סיכום

  ראינו כי ישנם שני אפיקים עיקריים להליך הגירושין, והם הגעה להסכם גירושין בהסכמת הצדדים (לרוב האופציה המועדפת למען הילדים, למען הקשר הטוב בין הצדדים וכן למען חיסכון בזמן ובעלויות), ולחילופין, ניהול הליך משפטי. ככל שאתם עומדים בפני הליך גירושין, ואתם מעוניינים לדעת את זכויותיכם וחובותיכם, מוזמנים לפנות אלינו, משרד עו"ד דיני משפחה הילה וינטרוב, ואנו נדאג שתקבלו את כל המידע שאתם צריכים.

  form-image

  לתיאום שיחת ייעוץ ראשונית

   תחומי עיסוקים נוספים

   דילוג לתוכן